Leczenie uzależnienia od narkotyków

Leczenie narkomanii

Narkomania to podstępna, chroniczna choroba prowadząca do wyniszczenia organizmu, wpływająca na ośrodkowy układ nerwowy człowieka, negatywnie oddziałująca na zdrowie fizyczne i psychiczne oraz kontakty społeczne. Śmiało można powiedzieć, że „narkoman żyje po to aby brać, ale musi brać, aby w ogóle żyć”.

 W naszych ośrodkach terapeutycznych podejmujemy się leczenia uzależnienia od narkotyków, przeprowadzamy detoks i pomagamy znaleźć motywację do walki z nałogiem. Poniżej objaśniamy, jak dokładnie wygląda leczenie narkomanii.

Od czego go zacząć leczenie narkomanii?

Narkomania jest chorobą. Najważniejsze jest, aby osoba uzależniona uświadomiła sobie ten fakt i poszukała profesjonalnej pomocy. Warto pamiętać, że możliwie, jak najwcześniejsza diagnoza daje lepsze skutki terapeutyczne i szybciej pozwala wrócić do normalnego, satysfakcjonującego życia.

Terapię narkotykową należy rozpocząć, gdy osoba chora odczuwa głód (silna, niemożliwa do pokonania potrzeba zażycia substancji odurzającej), zaczyna tracić kontrolę nad ilością przyjmowanych narkotyków, zwiększa ich dawki oraz zaczyna odczuwać nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego w przypadku odstawienia substancji uzależniającej.

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków

Sposób leczenia uzależnienia od narkotyków powinien być dobrany do stopnia zaawansowania problemu oraz indywidualnej sytuacji pacjenta. Obecnie stosowane jest leczenie:

 • krótkoterminowe
 • stacjonarne średnioterminowe
 • stacjonarne długoterminowe

Leczenie krótkoterminowe najczęściej podejmowane jest na oddziałach szpitalnych zajmujących się terapią uzależnień i polega na połączeniu opieki medycznej, farmakologii i konsultacji psychologicznych. Taką formę terapii wykorzystują także kliniki i szpitale psychiatryczne. Leczenie trwa 6-8 tygodni i najczęściej bywa wstępem do terapii ambulatoryjnej.

Leczenie stacjonarne średnioterminowe to programy terapeutyczne stosowane m.in. przez ośrodki leczenia narkomanii. Taka terapia najczęściej trwa około 6-8 miesięcy.

Leczenie stacjonarne długoterminowe może trwać od roku do dwóch lat, a jego założeniem jest nie tylko terapia, ale także rozwój umiejętności społecznych (osoby uzależnione w tym czasie podejmują prace w ośrodku).

Model Minnesota w leczeniu narkomanii (terapia ukierunkowana na abstynencję)

Wiele ośrodków terapeutycznych wykorzystuje model Minnesota. Został on opracowany z myślą o leczeniu uzależnień (w tym narkomanii). Jego założeniem jest traktowanie uzależnienia od substancji psychoaktywnych jako choroby, uszanowanie godności osobistej uzależnionego. Długofalowym celem terapii narkotykowej jest dożywotnia abstynencja od substancji odurzających.

Terapia substytucyjna

W leczeniu uzależnienia narkotykowego bywa wykorzystywana terapia substytucyjna. Wywołuje ona bardzo duże kontrowersje, ponieważ jej głównym założeniem jest zastąpienie dożylnych narkotyków preparatami farmaceutycznymi dającymi podobne efekty. Przyjmowanie odpowiednio dobranych leków pozwala zlikwidować głód abstynencyjny. Z czasem, dawki substancji są zmniejszane. Takiej formie leczenia cały czas towarzyszy terapia psychologiczna.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna wykorzystuje mechanizmy powtarzania sytuacji i uczenia się do wyeliminowania sięgania po substancje psychoaktywne. Chory poznaje sytuacje, kiedy najczęściej sięga po narkotyki i uczy się zwalczać pokusę. Ta forma leczenia często jest łączona z terapią środkami farmakologicznymi.

Jak wygląda terapia narkotykowa i leczenie odwykowe?

Pierwszym krokiem leczenia odwykowego jest diagnoza problemu. Kolejnym działaniem, które pozwala pokonać zespół abstynencyjny jest detoksykacja. Polega ona na odtruciu organizmu z toksyn dostarczanych przez substancje odurzające, uzupełnieniu poziomu elektrolitów, magnezu, potasu oraz innych składników odżywczych (sole mineralne, witaminy). Detoks może zostać przeprowadzany w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych. Odtrucie organizmu bywa konieczne w przypadku ostrego zatrucia wchłoniętą przez organizm toksyną z narkotyku (wtedy detoksykacja przeprowadzana jest w ośrodkach silnych zatruć oraz na oddziałach szpitalnych).

Detoks często jest pierwszym krokiem w walce z nałogiem. Osoby uzależnione biorą udział w spotkaniach z terapeutą oraz w terapii grupowej, gdzie uczą się mechanizmów rządzących nałogiem oraz sposobów radzenia sobie w sytuacjach, gdy pojawia się chęć sięgnięcia po narkotyk. Zajęcia obejmują również naukę asertywnych zachowań w momentach, gdy dochodzi do zagrożenia abstynencji oraz metod radzenia sobie z emocjami.

Ośrodki terapeutyczne wykorzystują model:

 • wspólnotowo-resocjalizacyjny (terapia stacjonarna w ośrodku, nauka funkcjonowania w grupie obejmująca wspólną naukę oraz pracę)
 • medyczny (połączenie psychoterapii, konsultacji psychologicznych oraz kuracji metadonowej)
 • duchowy (Program 12 kroków mający na celu powrót do równowagi psychicznej, naukę zachowań społecznych umożliwiających wytrwanie w abstynencji)
 • integralny (połączenie pomocy ambulatoryjnej, farmakologii, terapii psychologicznej oraz idei społeczności terapeutycznej)

Cele terapii narkotykowej

Celem terapii narkotykowej jest poprawienie jakości życia (zdrowie fizyczne i stan psychiczny), odstawienie substancji odurzających i dążenie do całkowitej abstynencji. Terapia pozwala przejąć odpowiedzialność za własne zachowania, radzić sobie w codziennych sytuacjach oraz momentach stresowych bez sięgania po substancje psychoaktywne.

Uzależnieni uczą się rozpoznawać mechanizmy towarzyszące chęci sięgania po narkotyki, ćwiczą asertywność, dużą do nauki swobodnej komunikacji społecznej oraz nawiązywania zdrowych relacji z bliskimi. Wszystkie te działania prowadzą do zatrzymania rozwoju choroby.

Terapia narkotykowa – dlaczego właśnie w Be Free?

Ośrodki Be Free posiadają oddziały w Ślesinie, Kole i Koninie. Terapią uzależnień zajmujemy się już od 1988 roku. Od tego czasu udało się nam pomóc setkom osób uzależnionych od narkotyków. Prowadzimy terapię dla dorosłych oraz młodzieży. Pobyty stacjonarne łączymy z możliwością leczenia ambulatoryjnego. Dla osób, które pomyślnie przeszły terapię, ale obawiają się powrotu do nałogu, organizujemy krótkie pobyty motywacyjnego, których celem jest wspieranie w abstynencji.

Naszą siła tkwi w:

 • doświadczonej kadrze terapeutów posiadających Certyfikaty Specjalistów Terapii Uzależnień, znających najnowsze metody leczenia narkomanii oraz mających za sobą różne doświadczenia życiowe
 • autorskim programie wykorzystującym model Minnesota, terapię behawioralno-poznawczą, egzystencjonalną i racjonalno-emotywną
 • połączeniu modelu medycznego i duchowego
 • zacisznej lokalizacji ośrodka w miejscowości turystycznej nad jeziorem, otoczonej lasami, co zapewnia możliwość wypoczynku po zajęciach
 • gwarancji dyskrecji

Do problemu zawsze podchodzimy kompleksowo, dlatego naszym Pacjentom zapewniamy:

 • opiekę medyczną
 • detoks
 • terapię indywidualną i grupową
 • wsparcie motywacyjne i psychologiczne

ZADZWOŃ DO NASZEJ PORADNI LECZENIA I TERAPII UZALEŻNIEŃ POD NUMER 607 082 082

SKUTECZNIE DORADZIMY I POMOŻEMY W UPORANIU SIĘ Z NAŁOGIEM!

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij