Narkomania

Uzależnienie od narkotyków

Ośrodki Be Free zajmują się terapią uzależnienia od narkotyków. Prowadzimy terapię indywidualną i grupową dla młodzieży oraz osób dorosłych, przeprowadzamy detoks pozwalający na odtrucie organizmu z toksyn i przywrócenie jego równowagi.

 Specjalnie dla osób podejrzewających u siebie lub kogoś bliskiego uzależnienie od narkotyków, przygotowaliśmy merytoryczne informacje na temat narkomanii – jej podłoża, objawów i substancji wykazujących działanie odurzające. Nasz prosty test pozwoli Ci samodzielnie zdiagnozować problem i moment, kiedy należy zwrócić się o pomoc do specjalisty.

Czym jest narkomania?

Uzależnienie od narkotyków, określane także terminem „narkomania” (z j. gr. narke – odurzenie, mania – szaleństwo), jest postępującą chorobą prowadzącą do wyniszczenia organizmu (w skrajnych przypadkach do śmierci uzależnionego). Cechą charakterystyczną choroby jest konieczność przyjmowania środka odurzającego. Środek ten powoduje uzależnienie psychiczne i fizyczne. Narkoman odczuwa wewnętrzny przymus zwiększania dawek przyjmowanych środków psychoaktywnych.

Objawy uzależnienia od narkotyków

Symptomem świadczącym o zażywaniu narkotyków może być zmiana sposobu bycia, środowiska, stylu ubierania się. Osoby uzależnione często oddalają się od przyjaciół i rodziny, mają problemy w kontaktach z otoczeniem, stają się drażliwe, nerwowe, zaniedbują codzienne obowiązki (szkolne, zawodowe, domowe). Takie zachowania powinny stać się „lampką ostrzegawczą” dla osób podejrzewających, że ich bliscy mogą być uzależnieni od narkotyków.

Podstawowym objawem uzależnienia jest niekontrolowany przymus sięgania po substancje odurzające (psychoaktywne). Uzależniony traci kontrolę nad przyjmowanymi narkotykami, mimo starań nie jest w stanie utrzymać abstynencji.

Do objawów narkomanii zalicza się także:

  • wzrost tolerancji na substancje odurzające (osoba uzależniona cały czas musi zwiększać dawki narkotyków, aby uzyskać efekt podobny do tego, który występował w przypadku pierwszych kontaktów z substancją psychoaktywną)
  • sięganie po narkotyki mimo zauważenia nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych, psychicznych i społecznych, do których one prowadzą
  • skoncentrowanie się na zdobywaniu narkotyków (chory całą swoją energię poświęca na zdobywanie środków potrzebnych na zakup substancji odurzających)
  • pojawienie się zespołu abstynencyjnego (drżenie rąk i mięśni, nadmierna potliwość, drażliwość, omamy, depresja, pogorszenie koncentracji, lęki)

Już pierwsze objawy powinny wzbudzić niepokój i zmotywować do leczenia, ponieważ narkomania postępuje stopniowo, a powodzenie leczenia jest uzależnione od szybkości podjęcia terapii.

Fazy uzależnienia od narkotyków

Pierwszą fazą jest eksperymentowanie. Czasami jednak pierwszy kontakt z narkotykami prowadzi do awersji na przyjmowany środek, nie wiążę się z przyjemnymi doznaniami pod wpływem substancji psychoaktywnej.

Kolejną fazą zwykle jest przyjmowanie okazjonalne (zażywanie narkotyków od czasu do czasu – np. w czasie imprez). Faza okazjonalna może prowadzić do nawyku. Na tym etapie osoba odczuwa potrzebę przyjmowania narkotyków, ale nie jest to fizyczny i psychiczny przymus nie do pokonania.

Regularne przyjmowanie narkotyków prowadzi do uzależnienia, którego nie da się pokonać samodzielnie (niezbędna jest pomoc terapeuty i odtruwanie organizmu).

Najpopularniejsze narkotyki – rodzaje, objawy

Terminem „narkotyki” określane są substancje psychoaktywne pochodzenia chemicznego (syntetyki) lub naturalnego. Działają one na ośrodkowy układ nerwowy i silnie uzależniają.

Do najczęściej zażywanych narkotyków zalicza się:

  • marihuanę
  • amfetaminę
  • kokainę
  • LSD
  • heroinę

Marihuana to skręty wyglądające podobnie do papierosów (roślina czasami palona jest także w szklanych naczyniach). Skręty zawierają suszone, zmielone kwiatostany konopi (Cannabis sativa), czasami dodawane są do nich suszone liście. Efekty po spożyciu marihuany zależne są od ilości przyjętego narkotyku, rodzaju surowca oraz indywidualnej tolerancji organizmu. Najczęstszym objawem jest polepszenie nastroju (euforia), szybsze bicie serca, pobudzenie wyobraźni, osłabienie koncentracji. Symptomem są także przekrwione spojówki i powiększone źrenice. Po jakimś czasie pojawia się apatia.

Amfetamina to związek chemiczny (pochodna 2-fenyloetyloaminy) o działaniu psychoaktywnym i uzależniającym. Narkotyk ten najczęściej ma postać białego proszku, kryształków lub tabletek. Po jego zażyciu pojawia się pobudzenie organizmu, chwilowa euforia i przypływ energii. Szybko stan ten przechodzi w lęk, pojawiają się zawroty głowy, podwyższone ciśnienie oraz suchość w ustach. Duże ilości amfetaminy mogą spowodować zaburzenia słuchu i wzroku, arytmię serca, która może doprowadzić do niewysokości układu krążeniowego oraz tzw. psychozy amfetaminowej.

Kokaina to związek organiczny pozyskiwany z liści koki (krasnodrzew pospolity) porastającej obecnie przede wszystkim Kolumbię. Narkotyk najczęściej dostępny jest jako biały proszek (sole kokainy) lub krystaliczne płatki. Zażycie substancji powoduje wzrost pewności siebie, aktywność, bezsenność, spadek apetytu. Objawem przyjęcia kokainy jest także wytrzeszcz gałek ocznych, często występują zaburzenia pamięci, skłonności do iluzji (halucynacje).

 

Heroina jest pochodną morfiny produkowanej z opium (mleczko makowe). Może przybrać postać białego, beżowego lub brązowego proszku (czysta heroina jest biała, dodatek innych substancji powoduje zmianę koloru) lub kompotu (produkowany ze słomy makowej). Objawem przyjęcia narkotyku jest euforia, odporność na ból, spowolnienie. Następnie pojawia się apatia, senność, zwężenie źrenic. Narkotyk może powodować stany depresyjne, ponieważ bardzo silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy.

LSD (dietyloamid kwasu d-lizergowego) to związek chemiczny o działaniu psychoaktywnym i uzależniającym. Substancja ta jest pochodną ergoliny. Narkotyk dostępny jest w formie małych znaczków z obrazkami. Objawem przyjęcia LSD jest wzrost temperatury ciała i ciśnienia krwi, spowolnienie. Po zażyciu tego narkotyku pojawiają się także drgawki, ślinotok oraz omamy. Częstym symptomem jest poszerzenie źrenic.

Czy jesteś uzależniony od narkotyków? Przeprowadź nasz prosty test

Narkomani mają tendencję do zaprzeczania problemowi. Nie chcesz, aby substancje odurzające zdominowały całe Twoje życie? Szczerze odpowiedz na nasze pytania i oceń, czy masz problem z uzależnieniem.

1. Czy sięgasz po narkotyki w samotności?

2. Czy regularnie sięgasz po substancje psychoaktywne?

3. Czy często koncentrujesz się na zdobywaniu pieniędzy na zakup środków odurzających?

4. Czy sięgnąłeś po substancję psychoaktywną tylko po to, aby poradzić sobie z nieprzyjemnymi skutkami spowodowanymi przez inny narkotyk?

5. Czy przez substancje uzależniające zaniedbujesz obowiązki zawodowe lub szkolne, rodzinę i przyjaciół?

6. Czy próbowałeś przestać zażywać środki odurzające?

7. Czy narkotyki stały się źródłem Twoich problemów z prawem?

8. Czy przeraża Cię brak dostępu do narkotyków?

9. Czy potrafisz jeszcze dobrze się bawić bez zażywania substancji odurzających?

10. Czy często myślisz o narkotykach?

11. Czy często odczuwasz lęk o nieuzasadnionym podłożu?

12. Czy bierzesz narkotyki, gdy dopada Cię smutek lub stres?

13. Czy kiedyś przedawkowałeś substancję odurzającą?

14. Czy myślisz, że masz problem z narkotykami?

15. Czy jesteś osobą uzależnioną?

Odpowiedzi na nasze pytania powinny Ci uświadomić, czy masz problem z narkotykami. Nie podajemy, ile odpowiedzi „TAK” oznacza, że jesteś uzależniony od substancji odurzających. Wierzymy, że nasz test skłonił Cię do przemyśleń i jesteś w stanie sam ocenić sytuację.

Gdy uważasz, że jesteś osobą uzależnioną lub masz problem z narkotykami, zapraszamy do kontaktu. W naszych ośrodkach prowadzimy zarówno stacjonarną, jak i ambulatoryjną terapię narkotykową.

ZADZWOŃ DO NASZEJ PORADNI LECZENIA I TERAPII UZALEŻNIEŃ POD NUMER 607 082 082

SKUTECZNIE DORADZIMY I POMOŻEMY W UPORANIU SIĘ Z NAŁOGIEM!

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij