Detoks alkoholowy

Odtrucie alkoholowe

Osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu często wpadają w tzw. ciągi alkoholowe. Mogą one trwać kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy. W tym czasie dochodzi do poważnego osłabienia organizmu, zachwiania gospodarki jonowo-elektrolitowej i problemów z normalnym przeprowadzaniem procesów życiowych. Alkohol dla ludzkiego organizmu jest toksyną. Niestety jego gwałtowne odstawienie może okazać się równie niebezpieczne. Często pojawia się wtedy zespół abstynencyjny. To swoisty „głód biochemiczny” spowodowany szybkimi zmianami w gospodarce metabolicznej.

Aby zapobiec nieprzyjemnym objawom fizycznym i psychicznym, niezbędny jest detoks, czyli odtrucie alkoholowe. W ośrodku Be Free w Ślesinie zapewniamy detoksykację stacjonarną pod opieką doświadczonego personelu medycznego, który zadba, aby złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego i w pełni przywrócić właściwe funkcjonowanie organizmu. Prowadzimy także kilkudniową detoksykację w miejscu zamieszkania Pacjenta.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks określany jest także pojęciem odtrucia alkoholowego lub detoksykacji. Jest to zabieg medyczny polegający na usunięciu z krwioobiegu pozostałości szkodliwych substancji oraz uzupełnieniu niedoborów elektrolitów.

W czasie detoksykacji Pacjentom najczęściej podaje się witaminy z grupy B, elektrolity i sole mineralne. To pozwala uzupełnić braki w organizmie (spowodowane przez nadużywanie alkoholu dostarczającego do krwioobiegu toksyn) i szybkie przywrócenie równowagi metabolicznej. Zabieg zwykle przeprowadzany jest u osób w zaawansowanej fazie choroby alkoholowej, które nie są w stanie samodzielnie odstawić używki.

Na czym dokładnie polega detoks od alkoholu?

Detoks pozwala na przerwanie ciągu alkoholowego i przygotowuje Pacjenta do dalszej terapii. Detoksykacja zawsze powinna przybrać formę działań na dwóch torach. Ważne jest uzupełnienie braków elektrolitów, płynów, składników mineralnych i witamin spowodowane przez ciągi alkoholowe oraz złagodzenie objawów towarzyszących zespołowi abstynencyjnemu.

Pacjentom najczęściej podawane są witaminy z grupy B1 oraz magnez i potas. Jednocześnie, lekarze cały czas kontrolują proces usuwania pozostałości substancji aktywnej w krwi odtruwanego.

Elementem skutecznej detoksykacji jest złagodzenie objawów odstawienia alkoholu (majaki, lęki, drażliwość drżenie mięśni). W tym celu podawane są specjalnie dobrane leki (dostosowane do sytuacji konkretnego Pacjenta). U niektórych osób w czasie detoksu konieczne jest podawanie łagodnych leków uspokajających.

Czy szybki detoks jest bezpieczny?

Osoby decydujące się na leczenie alkoholizmu najczęściej chcą przeprowadzić błyskawiczną terapię. Zasadę tę Pacjenci często odnoszą do detoksu. Czy jednak wizyta lekarska i podanie kroplówek, które szybko uzupełnią poziom elektrolitów rzeczywiście jest dobrym rozwiązaniem?  Taki błyskawiczny detoks może okazać się niebezpieczny dla Pacjenta.

Odtrucie alkoholowe prowadzone przez ośrodki publiczne zwykle trwa od 7 do 10 dni. Taki okres nie jest formalnością ustaloną przez NFZ, ale ma uzasadnienie medyczne. Całkowite usunięcie alkoholu z organizmu, przywrócenie właściwej gospodarki metabolicznej (uzupełnienie poziomu płynów, elektrolitów, witamin i minerałów) wymaga czasu. Jedna lub dwie kroplówki nie przyniosą pożądanego efektu. Dlatego zaleca się, aby detoks był przeprowadzany pod ścisłą kontrolą lekarską i trwał minimum kilka dni. Dokładny czas odtruwania jest uzależniony od stopnia wyniszczenia organizmu (czas picia, jakość spożywanych alkoholi, ogólny stan fizyczny Pacjenta).

Co ważne, terapię alkoholową często wspiera się lekami z grupy benzodiazepin, których nie wolno mieszać z alkoholem ani jego metabolitami, które długo pozostają w krwi osób wpadających w ciągi alkoholowe. Zbyt krótkie odtruwanie może skutkować tym, że leki przyjmie osoba, której organizm nie został jeszcze całkowicie oczyszczony, co jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

W naszym ośrodku stacjonarnym Bee Free w Ślesienie koło Konina przeprowadzamy detoks  w ramach 2-tygodniowego pobytu motywacyjnego w naszej placówce. Zawsze kontrolujemy stan fizyczny i psychiczny pacjenta, dzięki czemu terapia jest w pełni bezpieczna.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Zespół abstynencyjny spowodowany jest gwałtowną zmianą w procesach metabolicznych, która zachodzi u osób długotrwale przyjmujących alkohol (lub inną substancję uzależniającą). Pojawia się wtedy szereg nieprzyjemnych objawów fizycznych i psychicznych. Stan ten najczęściej objawia się:

  • dyskomfortem
  • lękiem
  • paniką
  • agresją
  • bezsennością
  • ogólnym rozdrażnieniem

Osobie, która odstawi alkohol po tzw. ciągu mogą doskwierać bóle mięśni oraz zaburzenia w rytmie serca i zmiany ciśnienia tętniczego. Czasami pojawiają się także zaburzenia świadomości (majaki alkoholowe).

Samodzielne poradzenie sobie ze wszystkimi objawami jest bardzo trudne, co wielu uzależnionych skłania do ponownego sięgnięcia po alkohol.

Kto może zgłosić się na odtrucie?

Detoksykacja polecana jest osobom borykającym się z objawami zespołu abstynencyjnego oraz wszystkim z zaawansowaną fazą choroby alkoholowej. Odtrucie często jest jedyną szansą na podjęcie skutecznej terapii i pokonanie ciągu alkoholowego.

W ośrodku Bee Free pomagamy  osobom dorosłym.

Co po odtruciu?

Sam detoks alkoholowy nie leczy nałogu. Stanowi on jedynie formę wzmocnienia organizmu, przywrócenia równowagi metabolicznej i przygotowania uzależnionego do dalszej terapii. Po detoksykacji należy podjąć odpowiednią terapię, której celem jest zmotywowanie do zmian i nauka radzenia sobie z codziennością bez sięgania po alkohol.

Dlaczego warto przeprowadzić odtrucie alkoholowe w ośrodkach Bee Free?

Leczeniem nałogu alkoholowego zajmujemy się już od 1988 roku. Naszym Pacjentom zapewniamy kompleksową opiekę specjalistów. Detoksykacja jest przeprowadzana przez personel medyczny, który przywiązuje najwyższą wagę do bezpieczeństwa Pacjenta. Zapewniamy nie tylko uzupełnienie poziomu płynów i elektrolitów, ale przeprowadzamy szczegółowy wywiad, podajemy uzależnionemu odpowiednie witaminy oraz minerały. Leczenie często wspomagamy indywidualnie dobraną terapią farmakologiczną. Czas trwania detoksykacji dobieramy stosownie do kondycji Pacjenta oraz stopnia wyniszczenia jego organizmu.W trakcie detoksu pacjent może uczesniczyć w zajęciach terapeutycznych.

Każdą osobę kompleksowo przygotowujemy do późniejszej terapii. Już na etapie odtruwania, zapewniamy wsparcie psychologów i wykwalifikowanych terapeutów.

Skutecznie pomagamy przerwać ciąg alkoholowy. Zrób pierwszy krok w walce z nałogiem i skontaktuj się z nami. Gwarantujemy kompleksową pomoc, pełne bezpieczeństwo i wsparcie udzielane przez doświadczonych specjalistów.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij