Detoks narkotykowy

Odtrucie po narkotykach

W ośrodku Be Free wykonujemy skuteczny detoks narkotykowy mający na celu przygotowanie uzależnionego do dalszego odwyku. Detoksykacja przeprowadzana jest pod ścisłą kontrolą lekarską i pozwala w bezpieczny sposób odstawić przyjmowane środki odurzające, przerwać ciąg narkotykowy, a jednocześnie uniknąć niebezpiecznych powikłań towarzyszących zespołowi abstynencji narkotykowej.

Czym jest detoks narkotykowy?

Detoks (detoksykacja) to proces medyczny mający na celu odtrucie organizmu wyniszczonego przez narkotyki, przywrócenie właściwych procesów na poziomie metabolicznym oraz bezpieczne, wygodne wyeliminowanie narkotyków. Celem detoksykacji jest przerwanie ciągu narkotycznego i fachowe wsparcie osoby uzależnionej w momencie pojawienia się zespołu absencyjnego. To pozwala poprawić jej stan fizyczny i psychiczny, które mają ogromne znaczenie w dalszej walce z nałogiem.

Na czym dokładnie polega odtrucie w ośrodkach Be Free?

Pierwszym krokiem detoksu narkotykowego w ośrodku Bee Free jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu. Pozwala one dokładnie zdiagnozować stan fizyczny i psychiczny Pacjenta, dobrać środki przeciwbólowe, uspokajające oraz nasenne. W wielu przypadkach konieczne jest także podawanie leków dodatkowych (np. środków przeciwbiegunkowych, przeciwgorączkowych czy zapobiegających skurczom mięśni).

Leki objawowe pomagają Pacjentowi przetrwać stan głodu narkotycznego pojawiający się po odstawieniu przyjmowanych substancji uzależniających. Celem środków farmakologicznych jest redukcja objawów fizycznych i psychicznych spowodowanych gwałtownym spadkiem poziomu toksyn w organizmie (drgawki, lęki, majaczenie, omamy, a nawet zapaści).

 Aby wspomóc samoistny proces oczyszczania organizmu z toksyn, u Pacjentów regularnie uzupełniamy poziom płynów i elektrolitów (za pomocą kroplówek).

Czy szybki detoks jest bezpieczny?

Gwarancją sukcesu jest rozplanowanie procesu odtruwania w taki sposób, aby toksyny zostały powoli usunięte z organizmu. Podawanie odpowiednich leków ma wspierać ten proces. Detoksykacja może trwać około 7-10 dni.  Dokładny czas odtruwania powinien jednak zostać dostosowany do rodzaju przyjmowanych narkotyków, stopnia zaawansowania zatrucia organizmu, ogólnego stanu fizycznego i psychicznego Pacjenta, ewentualnych chorób towarzyszących.

Błyskawiczny detoks narkotykowy nie jest możliwy. Podanie kroplówek w tej sytuacji nie pomoże, ponieważ organizm musi samoistnie oczyścić się z toksyn, a taki proces następuje powoli.

Czym jest zespół abstynencyjny?

Po gwałtownym odstawieniu środków odurzających organizm przeżywa pewien „szok” metaboliczny. Przerwanie ciągu narkotycznego wiąże się z pojawieniem zespołu abstynencyjnego (powszechnie bywa on określany „głodem narkotycznym”). Stan ten objawia się nieprzyjemnymi objawami fizycznymi i psychicznymi, które najczęściej prowadzą do sięgnięcia po kolejną dawkę substancji psychoaktywnej. Detoksykacja pozwala przerwać to błędne koło.

Zespół abstynencji narkotykowej najczęściej objawia się:

  • skokami ciśnienia krwi
  • nudnościami
  • poceniem
  • drżeniem rąk
  • skurczami mięśni
  • bezsennością

Uzależnionemu towarzyszą także uciążliwe objawy psychiczne. Odstawienie narkotyków powoduje stany lękowe, omamy, majaczenie. U wielu uzależnionych pojawiają się stany depresyjne.

Warto wiedzieć, że w skrajnych przypadkach, zespół abstynencyjny może wywołać padaczkę lub zapaści.

Stopień nasilenia objawów uzależniony jest od rodzaju i dawek przyjmowanych narkotyków, czasu ciągu oraz indywidualnej kondycji chorego (zarówno fizycznej, jak i psychicznej).

Kto może zgłosić się na odtrucie?

Samodzielne przeprowadzenie detoksu narkotykowego jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego odtruwanie pod fachową opieką medyczną jest zalecane wszystkim osobom, które wpadły w ciąg narkotykowy i zaobserwowały u siebie objawy zespołu abstynencyjnego po odstawieniu przyjmowanych substancji.

W ośrodku Bee Free przeprowadzamy skuteczny detoks dla osób dorosłych.

Co po odtruciu?

Detoksykacja nie leczy uzależnienia od narkotyków. Niestety nie istnieją środki farmaceutyczne, które pozwoliłyby pokonać nałóg. Jej celem jest usunięcie toksyn zalegających w organizmie, uzupełnienie poziomu płynów i elektrolitów oraz przywrócenie właściwego funkcjonowania procesów metabolicznych. Detoks narkotykowy stanowi ogromną formę wsparcia, ponieważ łagodzi objawy towarzyszące zespołowi abstynencyjnemu.

Po zakończeniu odtruwania, należy podjąć dalszy odwyk. Detoks stanowi kamień milowy, ponieważ przygotowuje uzależnionego do dalszej walki, pozwala mu zebrać siły potrzebne w czasie terapii.

Dlaczego warto przeprowadzić odtrucie narkotykowe w ośrodku Be Free?

Detoks narkotykowy przeprowadzamy w ramach w naszym ośrodku stacjonarnym w Ślesinie, w ramach 2 tygodniowego turnusu motywacyjnego. Pacjentom zapewniamy indywidualne podejście mające na celu dobór odpowiednich środków farmakologicznych wspierających proces odtruwania organizmu z toksyn.

 Gwarantujemy opiekę doświadczonego personelu medycznego i  opiekę pielęgniarską. Dbamy, aby w czasie odtruwania maksymalnie minimalizować nieprzyjemne objawy pojawiające się w momencie przerwania narkotycznego ciągu.

Zapewniamy również wsparcie psychologiczne i terapeutyczne przygotowując Pacjenta do podjęcia dalszej terapii. Gwarantujemy pełną anonimowość i komfortowe warunki pobytu.

Zrób pierwszy krok w walce z nałogiem – skontaktuj się z nami i skorzystaj z fachowej pomocy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij