Prywatne leczenie alkoholizmu

Terapia alkoholowa - Leczenie alkoholizmu

Alkoholizm jest podstępną, długotrwałą chorobą, która może prowadzić do śmierci osoby uzależnionej. Nałóg ten utrudnia kontakty społeczne, niszczy więzi rodzinne, często prowadzi do stanów lękowych oraz depresji, może wywoływać agresję. Efektem ubocznym nadużywania alkoholu bywa pogorszenie sytuacji materialnej, brak rozwoju zawodowego i osobistego.

Dlatego warto możliwie, jak najwcześniej podjąć walkę z nałogiem i zacząć terapię alkoholową. Przedstawiamy, krok po kroku, jak najczęściej wygląda leczenie choroby alkoholowej prowadzące do pokonania nałogu.

Jak zacząć leczenie uzależnienia od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu bywa określane terminem „choroby zaprzeczeń”. Mimo wyraźnych, łatwych do zauważenia symptomów alkoholizmu, chory zwykle zaprzecza, że ma problem. Wydaje się mu, że ma kontrolę nad tym, że pije i ile pije, nie traktuje swojej sytuacji jako choroby, ale własny wybór, wydaje mu się, że w każdej chwili może po prostu odstawić alkohol.

Dlatego wstępem do pokonania nałogu jest przyznanie się przed samym sobą do problemu z alkoholem. Terapeuci są zgodni: stwierdzenie „Jestem alkoholikiem” to milowy krok w skutecznej terapii uzależnienia. Samo leczenie jest długofalowe, wymaga szczegółowej diagnozy problemu, znalezienia motywacji do zmian i ścisłego trzymania się zaleceń.

Sukces w dużej mierze uzależniony jest od motywacji chorego. Na tym etapie pomocna jest rozmowa z psychologiem lub terapeutą, który sporządzi mapę problemu i wspólnie z osobą uzależnioną poszuka czynników motywujących do podjęcia walki z nałogiem.

Metody i zalecenia w czasie leczenia alkoholizmu

Ośrodki terapeutyczne w leczeniu alkoholizmu często wykorzystują model Minnesota – jest to metoda opracowana w pierwszej połowie XX wielu w szpitalu w Minnesocie (USA). Głównym założeniem tej metody jest uznanie alkoholizmu za przewlekłą, postępującą chorobę ze skutkiem śmiertelnym. Według modelu terapeuta musi przyjąć, że sam chory zaprzecza problemowi (często zasada ta dotyczy także najbliższej rodziny alkoholika) i skłonić go do samodzielnej identyfikacji u siebie objawów uzależnienia. Leczenie ma na celu dożywotnią abstynencję od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Leczenie alkoholizmu powinno być uzależnione od stopnia zaawansowania choroby (terapeuci często opierają się o fazy z modelu R. Tabusa). Terapia może być prowadzona jako pobyt stacjonarny w ośrodku zamkniętym lub w formie spotkań ambulatoryjnych (regularne spotkania z ekspertem i grupą wsparcia). Najlepsze efekty daje połączenie terapii indywidualnej z grupową. W przypadku silnego zaawansowania choroby (gdy pojawią się tzw. objawy abstynencyjne), ważne jest odtruwanie organizmu (detoks).

Leczenie choroby alkoholowej dzielone jest na 2 etapy:

  • diagnostyczny
  • terapeutyczny

Etap diagnostyczny obejmuje konsultację ze specjalistą zajmującym się terapią uzależnień. Ważne jest także postawienie diagnozy przez lekarza psychiatrę. Na tym etapie ekspert nawiązuje z chorym kontakt, ustala problem oraz diagnozuje stopień zaawansowania choroby. Osoby uzależnione mogą przejść także badania psychologiczne, które pozwolą określić typ osobowości. Kolejnym krokiem najczęściej jest zaplanowanie działań terapeutycznych oraz leczenia farmakologicznego.

Etap terapeutyczny ma na celu osiągnięcie założeń ustalonych przez specjalistę i chorego (może to być ograniczenie picia lub całkowita abstynencja). Leczenie obejmuje:

  • psychoterapię indywidualną i grupową
  • leczenie farmakologiczne
  • terapię dla bliskich alkoholika (np. terapia par)

Chory wspólnie z terapeutą pracuje nad wykluczeniem lub ograniczeniem spożycia alkoholu. Kolejną fazą terapii jest wzmocnienie motywacji do dalszego leczenia, nauka zachowań, które pozwolą pokonać głód alkoholowy i przedłużyć okresy abstynencyjne. Na spotkaniach z terapeutą osoba uzależniona poznaje podłoże psychologiczne swojego uzależnienia, mechanizmy, które nim rządzą oraz psychologiczne metody pozwalające na pokonanie stresu towarzyszącego w życiu codziennym, który jest najczęstszym powodem sięgania po alkohol.

W czasie terapii osoby nadużywające alkoholu uczą się także:

  • metod relaksacji
  • zmiany zachowań nałogowych
  • rozwiązywania problemów w życiu osobistym i zawodowym
  • zasad zdrowego stylu życia
  • kontaktów z otoczeniem

Jak wygląda leczenie odwykowe?

Terapię często należy połączyć z odtruwaniem. Detoks ma na celu oczyszczenie organizmu alkoholika z toksyn zawartych w alkoholu etylowym. Odtruwanie polega na wyrównaniu poziomu soli mineralnych wytrącanych przez alkohol – potasu, magnezu, sodu. Choremu podawane są także elektrolity.

Podczas odtruwania lekarze, za pomocą środków farmakologicznych, łagodzą objawy somatyczne i psychiczne towarzyszące abstynencji (m.in. drgawki, poty, drażliwość, otępienie, majaki). Podczas detoksu często konieczne staje się także leczenie powikłań zdrowotnych spowodowanych długotrwałym nadużywaniem alkoholu (np. padaczka alkoholowa, częściowa utrata świadomości).

Detoksykację przeprowadza się w szpitalu lub w ośrodkach leczących chorobę alkoholową.

Terapia alkoholowa i jej cele

Celem terapii alkoholowej jest całkowita abstynencja lub ograniczenie spożywania alkoholu do niewielkich dawek. Terapia ma poszerzyć świadomość chorego, nauczyć go schematów rządzących nałogiem oraz mechanizmów pozwalających rozładować stres, zmienić przyzwyczajenia i radzić sobie z codziennością bez alkoholu. Celem terapii alkoholowej jest także zmiana zachowań i sposobu funkcjonowania w społeczeństwie, poprawienie jakości zdrowia psychicznego oraz fizycznej kondycji organizmu.

Terapia alkoholowa w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu Be Free – dlaczego leczenie warto podjąć akurat u nas?

Prowadzimy leczenie stacjonarne w naszych ośrodkach, które wspieramy leczeniem ambulatoryjnym. Be Free tworzy zespół wykwalifikowanych terapeutów z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu choroby alkoholowej zdobywanym w szpitalach oraz prywatnych i państwowych ośrodkach odwykowych.

Nasi terapeuci zdobyli Certyfikaty Specjalistów Terapii Uzależnień potwierdzające najlepsze przygotowanie merytoryczne. Eksperci Be Free posiadają zróżnicowane doświadczenia życiowe (jeden ze specjalistów sam przeszedł terapię alkoholową), co pozwala im spojrzeć na problem nie tylko z teoretycznego punktu widzenia, ale i wczuć się w sytuację osoby trzeźwiejącej.

W codziennej pracy z pacjentami wykorzystujemy autorski program wykorzystujący założenia popularnego modelu Minnesota, terapii poznawczo-behawioralnej, egzystencjalnej oraz racjonalno-emotywnej. W leczenie wplatamy założenia popularnego programu 12 kroków (metoda duchowa). To powala nam na kompleksowe spojrzenie na problem uzależnienia od alkoholu i dobór środków najlepiej dostosowanych do osobowości oraz indywidualnej sytuacji Pacjenta.

Swoim kompleksowym podejściem pomogliśmy już setkom osób uzależnionych od alkoholu. Jeżeli borykasz się z nałogiem, skontaktuj się z nami – gwarantujemy, że nie pozostawimy Cię bez pomocy.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu - ZADZWOŃ na NUMER 607 082 082

SKUTECZNIE DORADZIMY I POMOŻEMY W UPORANIU SIĘ Z NAŁOGIEM!

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij